Saklıkent, Akdeniz Bölgesi'nde Antalya'nın batısındaki Torosların Beydağları kısmında yer alan Bakırlıdağı kuzey yamacına kurulmuş 500 dağ evi ve kayak tesislerinden oluşan bir kayak kompleksidir. Tesis Antalya kent merkezine 50 km uzaklıktadır. Bu konumu nedeniyle bir günde iki mevsimin birden yaşanabildiği ender yerlerdendir.

Saklıkent
Saklıkent

Akdeniz`e ve Ekvator`a en yakın kayak tesislerinden birisi olan Saklıkent kayak merkezinde Aralık 10 – Nisan 10 arasında yaklaşık 120 gün kaliteli kayak imkanı vardır.

Özellikle Şubat sonu ve Mart aylarında " Gündüz Kayak, öğleden sonra deniz" sloganı ile öne çıkan Saklıkent kayak merkezi, Ilıman iklimi sayesinde ülkemizdeki sıcaklığın en yüksek olduğu kayak merkezidir.

Güneşli gün sayısı sezon boyunca 50-60 günü bulur. Saklıkent kayak merkezinde Ortalama kar kalınlığı 100 – 200 cm olup, zirvede zaman zaman 4 mt.`yi bulur.

Saklıkent' e günübirlik kayak turlarımıza katılmak ister misiniz?

Kayak Turları

PİSTLER ve TELESEJ

Saklıkent kayak merkezinde toplam dört adet pist ile kayak severlere hizmet verilmektedir.

Kırmızı Pist:
Profosyonel kayakçılarımızın kullandığı bu piste ulaşım Karakaya telesej ile yapılmakta olup pist uzunluğu yaklaşık 4.000 metreden oluşur. Pist özelliği dağın zirvesinden başlayarak sert virajlar ve dik yokuşlar bulunur.

Siyah Pist:
Bu pistimize ulaşım Karakaya telesej ile sağlanmakta olup ara istasyon diye adlandırdığımız yaklaşık zirvenin yarısından başlar. Toplam pist uzunluğu 1500 metre olup üst bölgesi kırmızı pist ile bağlantılıdır. Bu pistimiz virajsiz ama dik yamaç üzerine kurulmuştur.

Mavi Pist:
Orta derece kayakçıların kullandığı pistimiz 1500 metre uzunluğunda olup, Kayak ve Snowbordcuların ayakta lift desteği alarak pist başlama noktasına ulaştığı, yumuşak bir eğime sahip ve genelde profosyonel piste geçmeden eğitim için kullanılır.

Sarı Pist:
Kayak ve Snowbord hocaları eşliğinde baby lift ile zirvesine ulaşılan bu pistimiz eğitim amaçlı olup yaklaşın 300 metre uzunluğundadır.

Kızak Pistleri :
Kızak kaymak isteyen ziyaretçilerimiz için tasarlanmış olan bu pistimizde sadece tesisimizde kiralanan kızaklar ile girişe müsade edilir. Ziyaretçilerimizin kendi getirdiği kızaklar ile piste giriş yapması yasaktır.

Saklıkent kayak merkezinde Orman sınırının üzerinde olmasından dolayı, kayağa ve snowboarda yeni başlayanından profesyoneline kadar herkese keyifli kayak imkanı sağlayan pistlere sahiptir. Pistlerimiz Profosyonel, orta derece ve amatör kayakçı pisti olarak ayrılmıştır. Bir de günlük kullanım için gelen misaifrlerimiz için kızak pisti bulunur.

SAKLIKENT KAYAK MERKEZİ LİFTLERİ

1.Karakaya Chairlift 1900-2400m 1400m 800p/h:
Bu Telesejimiz Saklıkentte bulunan en büyük lift olup toplam saatte 800 misafirimizi dağın zirvesine ulaştırma kapasitesindedir. Bu liftimiz Profosyonel kayakçıları pist başlangıç noktasına cıkarmakla beraber zirvede bulunan kafemizdeki eşsiz manzarayı izlemek isteyen ziyaretcilerimiz de telesej ile zirveye çıkabilirler.

2.Saklıbel Teleski (T/ Bar )1850-2000m 645m 200p/h
T Bar olarak adlandırdığımız Teleski, Snowboard ve Kayak yapan orta derece kayakçılarımızı pistin başına çıkarmak için kurulmuştur. Ortalama saatte 200 kayakçımızı pist zirvesine çıkarır.

3.Babylift 1850-m -1900m 100p/h
Bu Teleskimiz ise 2015 aralık ayında inşa edilmiş olup saatte 100 kayakçı kapasidesindedir. Daha çok kayak sporunu yeni öğrenen kayakçılarımıza hizmet vermektedir.

 

Saklıkent
Saklıkent Pistler ve Telesej

HİZMET ve KİRALAMA FİYATLARI

Kayakçı Fiyatları
TEK ÇIKIŞ : 10 TL
BEŞ ÇIKIŞ : HAFTA SONU : 40 TL HAFTA İÇİ : 30 TL
ON ÇIKIŞ : HAFTA SONU : 50 TL HAFTA İÇİ : 40 TL
GÜNLÜK PASS : HAFTA SONU : 60 TL HAFTA İÇİ : 50 TL
AYLIK PASS : 250 TL ( KİŞİYE ÖZEL )
YILLIK PASS : 400 TL (KİŞİYE ÖZEL )

Yaya Fiyatları
YETİŞKİN : 15 TL
ÖĞRENCİ : 10 TL
7-12 YAŞ : 5 TL

* 0-6 yas arası çocukların telesej kullanımı yapmaları yasaktır. Ailesi yanında olsa bile işletme kuralları gereğince kabul edilememektedir.

Saklıkent Telesej
Saklıkent Telesej

KAYAK ODASI

Tesiste hizmet veren gerek kayağı ile gelen gerek te kayak kiralamak isteyen ziyaretçilerimiz için bir de kayak odası tahsis edilmeştir. Kayak odasında her türlü kayak ve snowbord ekipmanları, kıyafetler, gözlük, eldiven kısaca kayak ile ilgili herşeyi bulmak mümkündür.

Kayak Fiyatları :
Snowboard Ayakkabı Bağlama (üçlü set ) günlük kiralama 75 TL
Kayak Ayakkabı Baton (üçlü set) günlük kiralama 75 TL
Kayak/ Snowboard günlük kiralama 45 TL
Ayakkabı günlük kiralama 40 TL
Elbise (Takım) günlük kiralama 30 TL
Kızak (Saatlik kiralama ) 15 TL

Ayrıca kayak odasında bulunan butikten kıyafet ve ekipman satışı yapılmaktadır. 

 
Saklıkent Kayak Odası
Saklıkent Kayak Odası

SAKLIKENT' DE KONAKLAMA

Saklıkent, , 477 müstakil ev , 1 hotel, 1 pansiyon ile tam bir spor kompleksi olan Saklıkent Kayak merkezinde, sezon süresince hotel inşaatı devam etmekte olduğundan bu süre zarfında tesisteki butik pansiyon ile hizmet verilmektedir.

Pansiyonda toplam 10 oda bulunmaktadır oda özellikleri ;

1 adet iki kişlik,
1 adet beş kişilik,
8 adet dörder kişilik olup toplam 50 kişiye hizmet verebilmektedir.

Konaklamalar oda kahvaltı şeklindedir.

Saklıkent Kayak Merkezi
Saklıkent Kayak Merkezi

Saklıkent Nerede?

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı
Antalya da Yapılabilecek Aktiviteler
Sonraki Yazı
Akdeniz Üniversitesi