Eğlence hayatımızın olmazsa olmazlarından biri diyebiliriz. Son yıllara doğa sporlarına duyulan ilgi bir hayli artmış durumda. Özellikle rafting yapmak isteyenlerin sayısı her geçen yıl oldukça fazla bir şekilde artıyor. Bu yazımızda sizlerle beraber çok ilginç ama kafa karıştıran bir soruyu yanıtlamaya çalışacağız. Bu soru ne derseniz size hemen söyleyeyim: Rafting Ne Zaman Yapılmalıdır? Gelin isterseniz lafı fazla uzatmadan bu soruya küçük bir mercek tutalım.

Rafting Nedir?

Köprülü Kanyon Rafting Turu

"Rafting ne zaman yapılmalıdır?" sorusunu yanıtlamadan önce rafting nedir sorusuna kısaca bakmakta fayda var.

Rafting oldukça adrenalin salgılayabileceğiniz bir spor türüdür desek yanlış olmaz. Akarsu ve nehirlerde şişme bir bot ve elinizde verilen bir kürek ile yönünüzü kontrol edip aşağı doğru eğlenceli ve hızlı bir şekilde iniyorsunuz. Genel anlamıyla özetlemeye çalıştık. Tabii raftinge ilk başlıyorsanız eğitmenler eşliğinde bu aktiviteyi gerçekleştiriyorsunuz. Rafting özellikle adrenalin isteyen genç yaşta ki insanların göz bebeği durumuna gelmiştir. Bunun en büyük sebebi bu spor dalının oldukça adrenalin içermesi ve kontrolün büyük bir çoğunluğunun sizlerde olmayı nehir ve akarsu da olması diyebiliriz. Gelin şimdi "Rafting tehlikeli bir spor mu?" sorusunu kısaca yanıtlayalım.

Rafting Tehlikeli Bir Spor Mu?

Rafting Turu
Rafting Turu

Yukarıda akarsu ve nehirlerde elinizde bir kürek ve altınızda da bir şişme bot ile aşağı doğru süratli bir şekilde iniyorsunuz demiştik. Kimi insana göre bu oldukça zor ve tehlikeli bir spor olarak görünse de aslında rafting hiç de görüldüğü kadar zor ve tehlikeli değildir. Hatta size şöyle bir örnek verirsem belki tehlikeli olmadığına kanaat getirebilirsiniz. Araştırmalara göre otobüste seyahat ederken veya normal kendi aracınızı kullanırken bulunan tehlike olasılığı rafting yaparken bulunan tehlike olasılığından oldukça fazladır. Elbette rafting %100 tehlikeli demiyoruz fakat rafting yaparken de dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar vardır. Bu püf notalara bu makalemizde değinmeyeceğim. İsterseniz gelin şimdi asıl sorumuza geçelim:

Rafting Hangi Mevsimlerde Yapılmalıdır?

Köprülü Kanyon
Köprülü Kanyon

Rafting yapmak isteyen birçok kişi var. Bu kişiler in aklında birçok soru bulunmakta bu sorulara tek tek değinemeyeceğimiz gibi her soruya net yanıt veremeyiz. Örneğin rafting çok mu hızlı sorusuna bir kişi net bir cevap veremez çünkü o soruyu soran kişinin o deneyimi yaşaması gerekmektedir. Tabii örnekleri bunun gibi çoğaltabiliriz. Sizlere bu örneği vermemin amacı rafting hangi mevsimde yapılmalıdır sorusunu yanıtının net vermeyeceğimden değil. Sadece aklınızda bulunan diğer soruların net cevaplar alabilecek sorulara mı olduğunu kendini teyit etmeniz için verdim.

Rafting yapacak kişiler Genellikle kış aylarını tercih etmezler neden derseniz sizlere şöyle izah edeyim. Rafting akarsu ve nehirlerde yapılan bir spordur. Kış aylarında nehir ve akarsular hızlı akması veya en basitinden havanın yağmurlu olması nehir ve akarsuyun taşmasına ve hacminin artması a neden olur Buda sizleri hafızasında hiç de iyi bir rafting deneyimi hatırası bırakmaz desek yanlış olmaz.

Genellikle birçok kişi rafting için mayıs, haziran, temmuz, ağustos, eylül aylarını tercih etmektedir. Özellikle bu aylarda nehirler ve akarsular durgun olmasından kaynaklı oldukça seçim görmektedirler. Tabii bu aylarda havanın sıcak olması ve nehirlerin serin olması da önemli rol almaktadır. Sizlere şöyle bir örnek vereyim. Mesela hava bunaltıcı derece de sıcak ve sizde serin ve rahatlatıcı nehirde rafting yapıyorsunuz. İşte bu her kesin evet demesine bir sebep. Rafting aktivitesini profesyonel olarak yapanlar için ise bu aktivite en heyecan verici şekilde yapılmak istenirse, Ocak, Şubat ve Mart ayları tercih edilmelidir. Çünkü bu aylarda nehirdeki su seviyesi ve akarsuyun debisi ( akış hızı ) daha yüksektir. Bu seviyelerin yüksekliği adrenalin tutkunlarının kalbini hızlı attırmaya yeter de artar bile!

Antalyaturu İle Rafting Heyecanı!

Köprülü Kanyon Rafting Turu
Köprülü Kanyon Rafting Turu

Genel olarak toparlarsak rafting amatör sporcular ve turistler için genellikle ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında; macera tutkunları için ise kış aylarında yapılan bir doğa spordur. Yani diğer mevsimlerde olumsuz hava durumlarının artması sebebiyle kötü bir deneyim yaşayabilirsiniz. Antalyaturu ile rafting heyecanını yılın dört mevsimi yaşayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, Antalya rafting turları sayfamıza göz atıp bize rezervasyon yaptırmanız.

Bu yazımızda sizlerle beraber elimizden geldiğince rafting ne zamanda yapılmalıdır ve rafting hakkında bazı bilgiler verdik. Umarız yazımızı beğenmişsinizdir. Diğer yayınlarımıza bakmayın unutmayın lütfen 😉

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı
Rafting Turu Ne Zaman Yapılmalıdır?
Sonraki Yazı
Yamaç Paraşütü Tehlikeli Midir?