Farzedelim ki kahvaltınızı evde yapmaktan sıkıldınız. Ya da farzedelim şehir dışından misafirleriniz geldi. Şöyle güzelce kahvaltı yapabileceğiniz bir mekan arıyorsunuz. Nerede bu mekanlar? Bu yazının içinde! Bu yazıda gezip gördüğümüz, bizzat lezzetlerini tattığımız birkaç tavsiye kahvaltı mekanı hakkında bilgi ve görüşlerimizi sizlerin takdirine sunuyoruz.

Dilerseniz Antalya' nın batısından başlayalım. Kemer - Kumluca yolu üzerinde Olimpos' a varmadan Ulupınar köyü vardır. Bu köy doğa ile iç içe Ulupınar restoranları ile meşhurdur. Kahvaltı için bu bölgedeki bir restoranı tercih edebilirsiniz. Restoranlarda hem yer oturma düzeni hem de masa sandalye düzeni bulmanız mümkündür. Özellikle yer oturma düzeni olan köşkler şırıl şırıl akan suyun üzerine kurulu olduğu için hem serin hem de dinlendirici bir ortam oluşturmaktadır. Bu restoranlarda sadece kahvaltı için değil, her türlü et yemeği, tavuk yemeği ve su ürünleri için de iyi bir restoran alternetifidir.

 

Ulupınar
Ulupınar

Çok uzağa gitmek istemeyenler için de alternatiflerimiz mevcut. Antalya merkezde kahvaltı denince akla gelen ilk adres Çakırlar' dır. Şehir merkezine yakın olması sebebi ile Çakırlar kahvaltı tesisleri zengin bir kahvaltıya ulaşabileceğiniz en pratik yoldur.  Çakırlar' a giderken de tesisleri çok iyi belirlemeniz gerekmektedir. Menünin zenginliğini baz alırsak, bizim tavsiyemiz Doyran yolu üzerindeki Paşa Kır Bahçesi' dir. Kahvaltılarında o kadar çok çeşit vardır ki, koca masada tabak koyacak yer kalmaz, bazılarını üst üste koymak zorunda kalabilirsiniz.

 

Paşa Kır Bahçesi
Paşa Kır Bahçesi

Ben Antalya' nın doğusuna gitmek istiyorum diyenler için de birkaç alternatifimiz mevcut. Örneğin Serik ile Manavgat arasında Toros Dağları' nın eteklerinde bulunan Köprülü Kanyon' da da doğa ile iç içe restoranlar mevcut. Bu restoranlardan en dikkat çekeni Perge restoran ve doğa evleri tesisidir. Bu tesis hem nehre sıfır olması hem de kendi içerisinde gölet olması sebebi ile misafirleri suya ve su şırıltısına doyurur. Bu tesiste bir yandan gölet kenarındaki köşklerde kahvaltınızı yaparken bir yandan da gölette balık tutmak için şansınızı deneyebilirsiniz.

 

Perge Restoran ve Doğa Evleri
Perge Restoran ve Doğa Evleri

Manavgat civarında güzel kahvaltı mekanları arayanlar için en iyi seçenekler Manavgat nehir kenarındaki tesislerdir. Manavgat Şelalesi' ni geçip Oymapınar barajına doğru gidilir ise o yol üzerinde irili ufaklı pek çok kahvaltı mekanı bulmak mümkün olur. Bizim tavsiyemiz yine o yol üzerindeki Yeşil Vadi isimli tesistir. Nehire sıfır oluşu, çeşitli yükseklikteki köşkleri ve zengin kahvaltı ikramı ile Manavgat bölgesinin vazgeçilmez tesislerinden biridir Yeşil Vadi.

 

Manavgat Yeşil Vadi
Manavgat Yeşil Vadi

Peki Alanya civarında yok mu tavsiye edilir kahvaltı tesisleri? Tabiki var. Alanya' da restoran denince akla gelen ilk yer Alanya Dim Çayı' dır. Burası hem yemek yemek için hem de kahvaltı yapmak için dünyaca ünlü bir tesisler bölgesidir. Dim Çayı' nda kahvaltı denince yerli yabancı pek çok misafirin aklında olumlu anılar canlanır. Burada misafirler hem kahvaltı yapabilir hem de yemek yiyebilir; dahası, buz gibi nehir suyunda yüzebilir ve kaydıraklarda vakit geçirebilir.

 

Alanya Dim Çayı
Alanya Dim Çayı

Sonuç olarak Antalya' da bu saydıklarımızın haricinde daha yüzlerce güzel mekan ve doğa ile iç içe tesis bulunmaktadır. İyi bir kahvaltı tesis seçmenin en iyi yolu dost tavsiyesidir. Kahvaltı için bir tesis seçerken öncelikle arkadaşlarınızın tavsiyesini dinlemenizde fayda vardır.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı
Antalya Saat Kulesi
Sonraki Yazı
Antalya’ daki En Orijinal Kahvaltı Mekanları