Antalya' nın eşsiz coğrafi yapısı sayesinde misafirler aynı tatil süresi içerisinde hem dağların keyfini sürebiliyor, hem düzlüklerde dinlenebiliyor, hem de denizde dilediğince vakit geçirebiliyor. En ufak bir tepeye bile çıkılsa Antalya' nın eşsiz manzarası selamlıyor misafirleri. Peki, bir teleferik ile daha yükseklere çıkılsa nasıl bir manzara bekliyor olabilir acaba sizi?

Antalya' yı yükseklerden seyretmenin birkaç yöntemi vardır. Bunlar şu şekilde aktivitelerdir: Yamaç paraşütü, helikopter kiralama, para-motor, para-sailing...vs. Peki daha ekonomik ve daha pratiği nedir? Tabiki teleferik. Antalya' nın yüksek noktalarına inşa edilmiş teleferikler sayesinde Eşsiz Antalya körfezi manzarasını hem teleferikle çıkarken seyredebilirsiniz, hem de zirveye vardığınızda çayınızı yudumlarken. Peki Antalya' daki teleferikler nerededir ve hangi teleferik daha güzeldir? Antalya' da şimdilik 2 adet teleferik bulunmaktadır, biz bilgi ve fikir paylaşalım, daha güzel olanı belirlemek size kalsın.

Tanıtımımıza Tahtalı Dağına çıkan Olimpos Teleferik ile başlayalım. Kemer' i batı yönüne doğru geçtikten sonra yaklaşık 20 km sonra önünüze gelen Tekirova' dan binilmektedir bu teleferiğe. Yaklaşık 5 dakikalık bir tırmanıştan sonra Tahtalı Dağı' nın  2365 metre yükseklikte olan  zirvesine ulaşılmaktadır. Zirveye varıldığında orada 360 derece seyir imkanı oluştur. Bu 360 derece panorama imkanını veren sebep dağın tam zirvesinde oluşunuzdur. O kadar yüksekte olursunuz ki bazı aylarda orada kar görmeniz mümkündür. Zirvede kafeterya ve çeşitli hediyelik eşya stantları bulmanız mümkündür. Ayrıca Kemer bölgesinde oldukça popüler olan Olimpos yamaç paraşütü aktivitesinin de atlayış noktası burasıdır. Görsellik açısından ve yükseklik açısından bu teleferik diğer alternatifine göre bir tık daha öndedir. Ama Antalya merkeze uzak oluşu kendi aracı olmayanlar için biraz sorun teşkil eder. Ayrıca teleferik çıkış ücreti de ortalama ekonomi seviyesinde bir aile için biraz yüksektir ( fiyatlar için tesis ile iletişime geçebilirsiniz ). Bizim gözümüzde en önemli dezavantajı ise teleferik kabinlerinin halk otobüsü gibi doldurulmasıdır. Yani oturacak birkaç yer dışında ayakta ve kalabalık arasında çıkış yapılması ödenen fiyatın mikatarı ile ters orantılı bir hizmettir. Yani kabin kalkacağında cam kenarında ayakta dikilecek yerler kapılmış ise tüm yolu kabinin ortasında, manzara yerine maalesef ki diğer misafirlerin omuzlarını seyrederek çıkıyor olabiliyorsunuz.

 

Olimpos Teleferik
Olimpos Teleferik

Tekirova bölgesindeki Olimpos Teleferik' e alternatif olarak Antalya merkezde Konyaaltı Sarısu bölgesinde Tünektepe Teleferik tesisi hizmete açılmıştır. İsmini tırmandığı tepeden alan bu teleferik uygun fiyatı ve şehir merkezinde olması sebebi ile Antalya' da yaşayan misafirlerin ilgi odağı olmayı başarabilmiştir. Dörder kişilik mini kabinler ile çıkılan tepede şimdilik bir kafeterya ve ve bir parktan başka tesis bulunmamaktadır fakat Belediyenin hazırladığı bir proje ile zirveye, tasarım ödüllü ve göz alıcı bir tesis inşasına başlanacaktır.  Bu teleferiği diğer alternatiflerden bir tık öne geçiren özellik 4' er kişilik kabinlerde oturarak tırmanıyor olmanızdır. 635 metre yükseklikteki zirvede çok bir görsel öge bulamasanız da tırmanış yolunda gördüğünüz manzara bile sizi görsel olarak doyurmaya yetmektedir.

 

Tünektepe Teleferik
Tünektepe Teleferik

Teleferik meraklıları için bir diğer alternatif ise Alanya Teleferik tesisidir. Alanya' da Damlataş Mağarası' nın yanından teleferiğe binen misafirler, yaklaşık 900 metre uzanan hat boyunca Kleopatra Plajı manzarasını seyrede seyrede Alanya Kalesi' nin içinde bulunan ve yaklaşık 300 metre yükseklikteki Ehmendek bölgesine ulaşabilmektedir.  Bu teleferik ile Alanya Kalesi' ne teleferik ile ulaşım sağlamak isteyen misafirler hayallerini gerçekleştirebilmektedirler. 

 

Alanya Teleferik
Alanya Teleferik

Özetle, Antalya' nın doğusunda da batısında da teleferik sefası yapmak mümkündür. Zirveden beklentinize göre, ekonomik durumunuza göre, ulaşım imkanlarınıza göre dilediğiniz tesise ulaşabilmeniz ve her tesisten memnun bir şekilde ayrılabilmeniz mümkündür.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı
Antalya’ da Denize Girmek İçin En İdeal Yerler
Sonraki Yazı
Antalya’ da Nerede Konaklamalı?